Sámer Issa , hvězda podnikání

Podnikatelská hvězda

Bezmála padesát tisíc prodaných desek, vyprodané koncerty, spolupráce s proslulými mezinárodními producenty, ale i výnosný kontrakt v reklamním průmyslu. Zatímco druhá série soutěže Česko hledá SuperStar se na televizních obrazovkách zvolna rozjíždí, zřejmě nejvýraznější tvář loňského ročníku, Sámer Issa, vehementně mění tvář českého zábavního byznysu.

Issa se totiž stal nejen skutečnou novou hvězdou, jejíž hudební debut se prodává po desetitisících, ale především ideálním představitelem reklamních kampaní zaměřených na lukrativní cílovou skupinu mladých spotřebitelů.

„Sámer Issa ztělesňuje představu inzerentů o tom, jak vypadá a jak se chová moderní mladý člověk,“ uvedl Daniel Köppl, šéfredaktor týdeníku Marketing&Media. „Issa je jednak dnes hodně populární, navíc má v očích inzerentů všechny důležité atributy mladé generace,“ doplnil Köppl.

Takové spojení je podle Köppla pro marketinkové využití nesmírně atraktivní. „Issa je zosobněním některých současných trendů. A firmy se toho snaží využít,“ shrnul.

Ale i ostatní ze „SuperStar“ vládnou v masmédiích a v hudební sféře. Prodávají desetitisíce desek, působí v muzikálech, pořádají vlastní zábavné pořady, natáčejí se s nimi reportáže, o jejich minulém i dnešním životě. Jakmile se fotografie jednoho z nich objeví na první straně populárního časopisu, jeho odbyt vzroste. Ve chvíli kdy se odehraje reklama, na televizní či rozhlasový pořad, o „SuperStar“, zvýší se sledovanost. Otázkou ovšem zůstává, zda-li po ukončení druhého kola „Česko hledá SuperStar“ nezmizí tyto hvězdy do pozadí a nastoupí po nich „nová generace“. V nynější době ovšem vládnou oni a kde se objeví, tak se objeví i lidé. Jedná se především o mladou generaci populace. Když člověk narazí na čokoládové tyčinky a na obalu spatří jednu ze „SuperStar“, nakupuje. Jejich jména a obličeje se stávají pojmem a dostávají se do lidského podvědomí. Proto není divu, objeví-li se reklama s již zmíněným Sámerem Issou, zvýší se obrat výrobku o několik procent.

„Chci Sámerovo véčko!“

Issovu schopnost zaujmout mladé publikum se jako první rozhodl marketinkově využít výrobce spotřební elektroniky a mobilních telefonů LG Electronics. V říjnu loňského roku uvedla firma na televizní obrazovky reklamní spot, v němž jejich nejnovější mobilní telefon propaguje právě Sámer Issa. Okamžitý zájem o náš nový produkt byl ze strany spotřebitelů obrovský. Reklama se Sámerem měla efekt i na prodej ostatních modelů telefonů LG. Celkový plán prodeje překročila společnost díky nové marketinkové strategii, která se zaměřila právě na mladé zákazníky, trojnásobně. Během uplynulých šesti měsíců tak získala značka LG téměř šestnáctiprocentní tržní podíl na prodeji „véčkových“ telefonů.

LG Electronics je přední světová společnost v oblasti elektroniky a telekomunikací. Společnost vznikla v roce 1958 a v současné době se koncern LG Electronics skládá ze tří samostatných společností a 73 poboček na všech kontinentech. Má celkem 13 výzkumných a vývojových středisek, vlastní designérské centrum a zaměstnává 55 000 lidí po celém světě. Drží světové prvenství v podílu na trhu v oblasti mikrovlnných trub, klimatizací a optických médií. Pro všechny produkty LG je charakteristická vynikající kvalita a design, za který společnost pravidelně získává prestižní ceny Design Award a Reddot Award.

Česká nezávislá pobočka nadnárodního koncernu LG Electronics byla založena teprve v říjnu 2003, ale už za pár měsíců své existence vešla do povědomí zákazníků. A jak toho docílili? Výrobkovým mixem. Je možné, že by se do podvědomí firma dostala i s jedním typem výrobku, ale dá se to považovat za dlouhodobou záležitost? Řada společností vyrábí více než jeden výrobek. Výrobkový mix firmy se dá charakterizovat pomocí jeho:

  1. šířky tj. v případě LG jaké druhy výrobků se dostávají na trh (LCD monitory, televizory, DVD, ale vysavače, mikrovlnné trouby…) – tj. pokrývá veškerou škálu elektroniky vůbec
  2. délky tj. firma LG vyrábí např. mikrovlnné trouby s výkonem 700W – 1500W
  3. hloubky tj. mikrovlnné trouby o výkonu 800W se uvádějí v černé, bílé, chromované… barvě
  4. konzistence tj. např. vyrábí několik komponentů pro PC (CRT monitory, LCD displeje, optické mechaniky, zápisová média aj.); také si člověk může kompletně vybavit např. obývací pokoj elektronikou (výroba televizorů, DVD přehrávačů, videí, rádií…)

Cílem výrobkové strategie odvíjející se od výrobkového mixu je udržet na trhu co nejvíce výrobků s největším odbytem. Ty, které spotřebitel přestává kupovat, se buď vypustí a přestanou se vyrábět, tj. vymizí z trhu, nebo se obmění tím, že na trh přijde nový výrobek, který plně nahradí starý, ale přitom bude mít více funkcí, lepší design a tím bude i samozřejmě dražší. LG se neustále snaží prorazit i na trhy s výrobky, které dosud nevyráběly, jejich výrobkový mix se neustále rozšiřuje o nové řady výrobků a vynakládají nesmírnou snahu stabilizovat a udržet se na současné pozici na trhu.

V Česku firma LG Electronics zaznamenala během podzimu nárůst veřejného povědomí o značce LG. Společnost to připisuje právě propojení jejich produktu s tváří Sámera Issy. Lidé v obchodech se ptají na „ten Sámerův telefon“. Spontánní znalost značky LG vzrostla po jejích podzimních marketinkových aktivitách o celých osm procentních bodů, což znamená v reklamním byznysu značný úspěch. „Super véčko“ už má ve své nabídce například mobilní operátor Eurotel. Komerční efektivita kampaně se odrazila i v další obchodní strategii LG – firma podpořila koncertní turné pěti finalistů loňské SuperStar, letošní ročník sponzoruje.

LG si je jistá, jaký přínos bude mít z podpoření soutěže Česko hledá SuperStar. Tato soutěž má ohromnou popularitu ve sféře mladých lidí a každý mladý člověk se chce svým způsobem ztotožnit se svým idolem.

Sámer Issa si je vědom, že teď je pro reklamu ideální postavou. Nabídky se mu jen hrnou, jak potvrdil. Firmy mu nabízejí téměř cokoliv, aby jeho tvář mohla být spojena s jejich značkou v podvědomí teenagerů. Jde o firmy nabízející od oblečení až po jídlo.

Přestože tvrdí, že se nyní chce věnovat pouze hudbě a nepřijímá nové inzerenty, na jeho internetových stránkách se objevuje ve značkovém oblečení firmy „Diesel“. Určitě nikomu neunikne chytrá propagace firmy Diesel přes osobu Sámera Issi tím, že téměř neustále je oblečen v jejich modelech. A podobně jako firma LG Electronics uvádí na trh oblečení pro různé lidi v různých stylech. Dominantním výrobním materiálem této firmy je džínovina – dámské sukně, košile, kalhoty. Na plátcích časopisů se často uveřejňují fotografie s pánským spodním prádlem Diesel. A to ve spojitosti právě se Sámerem Issou. Stejně jako LG, tak i Diesel ví, že nemá cenu pořádat ohromné reklamní kampaně za neuvěřitelné sumy peněz, když postačí jedna osoba, která se v momentální době stává jednou z nejznámějších v zemi a prostřednictvím které svoji procentuální pozici na trhu upevňuje, popř. zvyšuje.

Jedna z určitě velmi dobrých ozkoušených a funkčních forem propagace výrobku je pomocí známé osobnosti, která má stejnou cílovou skupinu jako výrobek, např. mistryně v běhu na lyžích Kateřina Nojmanová před několika lety byla využita k propagaci mléčného výrobku „Nutella“, oštěpař Jan Železný se objevoval v reklamě na kloubní preparáty, ředitel pražské ZOO Petr Fejk se v reklamě vyslovil v prospěch Komerční Banky a vyzdvihl její přednosti, dřívější obezita Haliny Pawlovské je nyní ku prospěchu Ultra Fit & Slim… Dosáhne se tím skvělého efektu zájmu a vstupu do podvědomí zákazníka. Protože názory známých osobností jsou často brány jako pravdivé.